פרשת מסמך הפז

8 יול

*פוסט אורח*

|מאת אור|

בסופ"ש האחרון התפרסמה כתבה בעיתון "עכבר העיר" תחת הכותרת "פרשת מסמך הפז: דירוג הביצועים הסודי של גברי תל אביב". הכתבה מתארת קובץ בגוגל דוקס "שעובר מאישה לרעותה", ובו טבלה עם שמות גברים שונים וכן דירוג ביצועיהם המיניים על פי ניסיון העבר של המדווחות. "במקור הקטע מבחינתי היה אסטרטגי נטו" מסבירה גילי (שם בדוי), מקימת המיזם "רציתי רק להגיד לגברים שהייתי איתם שאני ועוד בחורות עשינו רשימה כזאת כדי להכניס אותם קצת ללחץ". אלא שלטענתה, לאחר שהתייעצה ושיתפה כמה מחברותיה ברעיון הוא התגלה כבסיס מעולה ליצירת אחווה נשית. יתרה מכך, בהמשך מצדיקה גילי את קיומו של המסמך כדרך להלחם בתופעה של הטרדות מיניות כלפי נשים. ניתן להבין כי יצירתה של אותה אחווה נשית היא, לדעת המרואיינת, לא פחות מאשר אקט פוליטי, כזה המאגד יחידות חסרות כוח (הנשים המדרגות) אל מול קבוצה מאוגדת וחזקה (המין הגברי).

תגובתי הראשונית לגילוי קיומו של מסמך זה הייתה שאט נפש. מדובר במהלך פוגעני כלפי גברים הנעשה בצורה כמעט שרירותית. זוהי אכזריות המופעלת ללא הבחנה בין אשמים ללא אשמים ובלי לתת את הדעת על התוצאות. המסמך נועד לאיים על גברים סטרייטים תל-אביבים באשר הם. עבורי, גם אם שמי לא מופיע ברשימה, מדובר באפשרות של השפלה פומבית ובחדירה גסה למה שהינו פרטי ואישי. בעיני, המסמך בטח ובטח שאינו מעודד דחף לשינוי בהרגלי המיטה, כי אם חשש להיכנס למיטה מלכתחילה. אלא, שהאג'נדה מאחורי המסמך איננה מתחילה ונגמרת ברצון להביא לשיפור בביצועיהם של הנידונים, היא מתיימרת ליצור שינוי פוליטי ואם מטרת הטבלה הינה מניעת הטרדות מיניות, עליי לומר כי אינני רואה כל קשר בין מטרה זו לבין הדרך שהיא מאמצת.
 

המאבק כנגד הטרדה מינית (שכמובן לא נפסק) הוא הישג גדול של הפמיניזם בחמישים השנים האחרונות. הוא מהווה שינוי בהתנהלותנו היומיומיות בחברה ובנורמות הבסיסיות שלנו, ולכן הוא מהלך מפתח בכינון יחס שוויני לגברים ולנשים. אלא שהמאבק מכוון כנגד הגברים המטרידים וכן כנגד המערכת החברתית והמשפטית המאפשרת את ההטרדה. מטרתו מעולם לא היתה לפגוע בצורה שרירותית כנגד כל זכר בחברה בהיותו זכר. וודאי שהוא אינו מיועד בכדי לצאת כנגד גברים שקיימו יחסי מין בהסכמה אך יכולתם המינית אינה עומדת בסטנדרטים שקבעה בת הזוג.

יצירת המסמך כדרך פעולה ליצירת אחווה נשית היא, לדעת המדרגות, חלק  ממאבק פמיניסטי רחב יותר. אך מנקודת מבטי כגבר, אחד הדברים החשובים שהפמיניזם מאפשר הוא התבוננות בקורתית על תפיסות הגבריות ההגמוניות, תפיסות שכובלות ומדכאות לא רק נשים אלא גם גברים. מבחינה זו, אין מנוס מלתאר את המסמך הזה כצורה של כפמיניזם רגרסיבי. גם היום, כאשר בזכות המאבק הפמיניסטי נשים הן בעלות כוח רב יותר וחופש רב יותר בחיי המין שלהן, גברים וגם נשים ממשיכים לדבר בשפה מינית "גברית". מונחים כגון "זיינתי", "כוסית", "כבשתי" ו"עשיתי אותו/אותה" נפוצים בקרב שני המינים ואינני יכול לחשוב על דבר יותר גברי מלדבר על ביצועים. המסמך המדובר מיועד למקסם עבור בנות העיר יחסי עלות לעומת תועלת בבחירת הפרטנרים המיניים, כאילו היו מכונית להשכרה יומית. לא בכדי אין אפילו צורך להתדיין על מקרה היפותטי של היפוך תפקידים בין המדרגים למדרגות, כיוון שבמקרה כזה הדעה הכללית בעניין היתה ברורה לחלוטין.

במקרה הספציפי הזה לא מדובר רק בניכוס של התנהגות מינית גברית, אלא בהתנהגות שהיא רעה במובהק. אני מסרב להאמין שהדרך לענג אישה (או גבר, לצורך הענין) היא ענין לציונים, להשוואות ולשיפוטים קבועים. הרעיון שחיי מין  טובים יותר יושגו על ידי טבלאות ודירוגים ולא על ידי דיבור ורגישות הוא מקומם וגם טיפשי. 

לסיום, אם, כפי שטוענת המרואיינת בכתבה, מקור הפעולה היה "אסטרטגי נטו", הרי שהטענה למאבק בהטרדה מינית היא אצטלה שנועדה להכשיר את השרץ. קל להבין שמטרתו של מסמך זה היא שיפור חיי המין של המנסחות אותו (וכאמור, גם ביחס למטרה ראויה זו אני בספק רב אם זו הדרך להשיגה). ברור גם שאופן הפעולה המיועד להגשמה של המטרה הזו הוא פוגעני ונקמני ועל הדרך גם מתיימר לקחת חלק במאבק לא שלו.

 

3 תגובות אל “פרשת מסמך הפז”

 1. נעמה יולי 8, 2012 בשעה 4:45 pm #

  רעיון דוחה, נטול כל קשר לפמניזם מכל סוג שהוא.
  התייחסות צרכנית, קפיטליסטית, אינסטרומנטלית וחד מימדית לסקס; וגועלית לבני אדם.

 2. Uri Baruchin יולי 9, 2012 בשעה 12:00 pm #

  וכואב להגיד, אבל כל כך הגיוני שזה יקרה בתל אביב, עיר שבה גם אצל אנשים שמאמינים באלטרנטיבה בתחום הזה ובמגוון תחומים אחרים, כשזה מגיע אליהם אישית המודוס אופרנדי בתחום המגדר נשאר תוקפני. "הדמוקרטיה המתגוננת של המגדר", אפשר לומר.
  לא שאני מאשים אישית מישהי שמרגישה צורך בהגנה שכזאת, אכן ג'ונגל שם בחוץ ובפנים.
  ועדיין – המסמך הזה מאוד מצער.

Trackbacks/Pingbacks

 1. תכנית למציאות אחרת « האחות הגדולה - יולי 9, 2012

  […] פרשת מסמך הפז (אור (פוסט אורח), יחסי מין) […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: