בין הזכות לקורת גג לניתוחים לשינוי מין – נאומו של שוקי הרזה ממצעד הגאווה בירושלים

30 יול

*פוסט אורח*

|מאת אלישע (שוקי) אלכסנדר|

שלום, אני רוצה לספר לכם משהו שקרה לא מזמן למישהי שאני מכיר מהקהילה שלנו, שהצליחה לעבור את הועדה לשינוי מין בתל השומר. כולנו יודעים כמה קשה לעבור את הועדה, ביחוד לאנשים טרנסג'נדרים שלא מתאימים לציפיות שלה, אנשים שבנוסף להיותם טרנסג'נדרים סובלים מאפליות נוספות כפולות ומשולשות.

בכל מקרה, אותה אישה הצליחה לעבור את הועדה בתל השומר, היא הצליחה לשמור על מצבה הנפשי בסוד – כי טיפולים לשינוי מין שאמורים להיות נגישים לכולנו, בשל בורות ואפליה נמנעים מאנשים טרנסג'נדרים שבנוסף על היותם טרנסג'נדרים יש להם פגיעות נפשיות.

אותה אישה שכרה דירה באמצעות סיוע של משרד השיכון, אבל בשל מצבה הנפשי היא איבדה את הדירה ונותרה ללא קורת גג. גורמים משירותי הרווחה ומהאגודה שעזרו לה, במקום לפנות לקהילה ולמצוא לה מקום, ולו זמני, לגור בו בשביל ההחלמה, החליטו לפנות לתל השומר שלא בידיעתה ולבקש את ביטול הניתוח.

לטובתה על פי השקפתם.

מסתבר שבפועל כדי להיות מועמדת לניתוח לשינוי מין, לא מספיק לעבור את שבעת מדורי הגיהינום של הועדה בתל השומר, מסתבר שאסור לך להיות הומלסית או פגועת נפש, ואם את כזו, הסודיות הרפואית שלך, וזכויות האדם שלך, הן הפקר.

צילום: צחי שקד

ולמה אני מספר לכם את הסיפור הזה? (חוץ מכמה שזו שערוריה).

אני מספר לכם את זה כי המאבק לדיור בר השגה לכולם קשור למאבק שלנו לחיות במגדר שלנו.  כי אנשים שאין להם בית, בפועל, לא יכולים לעבור את התהליך המגדרי, גם לא במימון המדינה ודרך תל השומר. ויתרה מכך, במדינת ישראל, אנשים טרנסג'נדרים, צעירים אך גם מבוגרים, כאלו שאינם עוברים כגברים או כנשים, ואפילו כאלו שכן, מתקשים לשכור דירות, מתקשים להחזיק בדירות, נזרקים לרחוב, וגם כהומלסים אין להם מענה.

כמו קהילות, אוכלוסיות, ומגזרים נוספים במדינה, גם אנשים טרנסג'נדרים ואנשים שונים מגדרית מתקשים למצוא מקום לגור בו. הרבה בעלי בתים נרתעים ולא מוכנים להשכיר לנו דירות אך ורק בשל שונותנו המגדרית והסטיגמות הנלוות, כמובן שהסירוב מגובה בתירוץ אחר, "זה כבר לא אקטואלי", "החלטנו להשכיר לבן משפחה", וכדומה. אנו נאלצים להסתיר את זהותנו מפחד שבעל הבית יגלה. לפני כמה ימים חברה סיפרה לי שהיה לה בעל בית שהודיע לה "תוך עשרה ימים את מחוץ לדירה" אחרי שהוא גילה איכשהו שהיא טרנסג'נדרית. בנוסף למצוקת הדיור שקיימת בכלל החברה, לאנשים טרנסג'נדרים יש קשיים נוספים, וחובתנו להצטרף למאבק עם כולם.

לא ברור כלל אם החוק עומד לצידנו. חוק איסור אפליה במוצרים, שירותים, ובכניסה למקומות בידור ומקומות ציבוריים, שאמור להגן עלינו מפני אותם בעלי בתים מפלים, על בסיס דברים כמו גזע, דת, לאום, מין ואפילו נטיה מינית, החוק הזה אינו מציין אפליה על בסיס זהות מגדר, וזה נתון לפרשנות.

לנוער טרנסג'נדר קשה במיוחד בכל הקשור לדיור. נוער טרנס שיוצא מהארון בפני הוריו, פעמים רבות נזרק מבית המשפחה ונשאר ללא גב כלכלי בגיל מאד צעיר, מה שהופך את הסיכוי למצוא קורת גג ולשלם שכ"ד לקשה עד בלתי אפשרי. ולראיה, בין השנים 2006 ל2009 מספר הטרנסים בבית דרור, מקלט לנוער להט"ב שברח מהבית, הכפיל את עצמו ב4. ובשנים האחרונות זה עולה עוד יותר. ולמרות הכמות היחסית הקטנה של טרנסג'נדרים מתוך כלל הנוער הלהט"בי, הרבה מהנוער שנמצא כיום בבית דרור הם נערים טרנסג'נדרים ונערות טרנסג'נדריות. טרנסג'נדרים צעירים מחפשים מקום לגור בו בשעה שהיו יכולים לגור בבית ההורים.

המציאות הזו אינה מוגבלת רק לנוער טרנסג'נדר, ישנם מקרים של אנשים טרנסג'נדרים עם משפחה ואפילו ילדים, שלאחר יציאה מהארון מאבדים תמיכה מהמשפחה, מפוטרים מעבודתם בגלל מעסיקים חשוכים, ובשל שונותם המגדרית מתקשים להתקבל למקום עבודה חדש גם לאחר מכן. רבים במדינה כבר מבינים, שבלי משכורת ראויה אין במה לשלם את שכר הדירה הגבוה, ויוצאים לרחובות. וכך גם אנחנו.

כיום, המדינה לא מספקת מענה לאדם טרנסג'נדר שנשאר מחוסר בית. המענים הקיימים, דירות המשך, פנימיות לנוער, מקלטים, הם ממוגדרים ולא מקבלים אליהם אנשים טרנסג'נדרים גם בגלל דעות קדומות והכללות. לפני כשבועיים, אישה טרנסג'נדרית פנתה לקבל מענה כיוון שנכנסה למצב בו לא היה לה איפה לגור, ואמרו לה שהם לא רוצים לקחת אישה טרנסג'נדרית כי היתה אצלהם כבר אחת כזו, וזה לא הסתדר. יש עשרות טרנסג'נדרים, נוער ומבוגרים, נשים טרנסיות וגברים טרנסים, חסרי קורת גג. בית דרור אינו מענה מספיק כיוון שהוא לא מקבל אנשים טרנסג'נדרים בגילאים מבוגרים, והוא אינו מתאים ואף לא תמיד מקבל נוער טרנסג'נדרי שנמצא במצבי סיכון, כגון התמכרויות, זנות, ועוד. לכל אלו אין מענה, כל אלו הם הומלסים. עלינו לדאוג שלאנשים טרנסג'נדרים ללא קורת גג ימצא מענה ראוי ואסור לנו להגיע למצב בו נמנעת מהם נגישות לטיפולים לשינוי מין, כפי שקרה לאותה אישה טרנסג'נדרית.

רבים מאיתנו עזבנו את המקום בו נולדנו כדי לעשות את השינוי המגדרי בעיר גדולה שיש בה תמיכה קהילתית. אני עברתי חלק משמעותי מהתהליך שלי כחלק מהקהילה הירושלמית. ולא מדובר רק בי, גם אנשים טרנסג'נדרים רבים אחרים נאלצים לעזוב את הפריפריה ולהגיע לעיר גדולה כדי למצוא תמיכה קהילתית ואנשים נוספים כמוהם. אם אחת המטרות בצעידה שלנו היום היא להפוך את ירושלים ליותר ידידותית לקהילה שלנו, לא יתכן שנתעלם ממחירי השכירות בה. לא מדובר רק בירושלים, תל-אביב מתהדרת בהיותה גן עדן לקהילה הגאה, אז איך זה שמחירי השכירות הם גהינום? עיר המיועדת לעשירים בלבד לא יכולה לקרוא לעצמה "פרנדלי", עיר השמורה למעמד העליון היא עיר עויינת לא/נשים טרנסג'נדרים.

כיום כשאנשים מכל הקשת הטרנסג'נדרית, צעירים ומבוגרים, מאבדים את תמיכת המשפחה, כשאנשים טרנסים מתקשים למצוא תעסוקה בשל אפליה טרנספובית, כשלא מוכנים להשכיר לנו דירות, וכשאנחנו מגיעות לרחוב, כיום כשהמדינה ושירותי הרווחה אינם מספקים לנו מענה ראוי, ואפילו נמנע מאיתנו טיפול שמגיע לכל אדם טרנסג'נדר אחר – אנחנו צריכים לומר עד כאן!

אסור לתת למצב הזה להמשך. המאבק שלנו לחיות במגדר שלנו, המאבק שלנו לאוטונומיה על הגוף שלנו, לא יהיה שלם אם לא נאבק על הבית שלנו. עלינו להצטרף למאבק למען דיור בר השגה ולדרוש מהמדינה קורת גג לאנשים מכל המינים ומכל המגדרים. עלינו לפעול למען העצמה כלכלית של אנשים טרנסג'נדרים, עלינו לפעול למיגור האפליה של אנשים טרנסג'נדרים בדיור, בתעסוקה, ולדרוש ששירותי הרווחה יספקו גם לנו מענה.

עדן ארזי, דיברה מקודם על הפרוייקט למען העצמה כלכלית של אנשים טרנסג'נדרים ונגד אפליה בתעסוקה על בסיס שונות מגדרית. אני מזכיר שוב, את הפגישה שתערך עוד כשבועיים, יום שלישי, ה16 לאוגוסט בבית אישה לאישה, בחיפה.

ובנוסף לכך, אני רוצה להזמין אתכםן מחר לגינת לוינסקי בת"א, שם ניצב אוהל טרנסי ירוק זוהר. אתם מוזמנים להביא איתכםן, קישוטים ירוקים זוהרים, חומרי יצירה, והרבה מאד להט מהפכני!

פרטים על בניית האוהל כאן:

http://www.facebook.com/event.php?eid=227931057243662

5 תגובות to “בין הזכות לקורת גג לניתוחים לשינוי מין – נאומו של שוקי הרזה ממצעד הגאווה בירושלים”

 1. itamarzo71 בשעה 12:29 pm #

  חזק, מרגש, חשוב

 2. ירדן בשעה 10:09 pm #

  אם כבר מדברים/ות על הזכות לדיור ועל טרנסג'נדריות/ים: בזמן שאני ועוד כמה חברים צעקנו סיסמאות נגד אפליית טרנסים וטרנסיות, ניגש אלינו איזה הומו אחד ותקף אותנו על שאנחנו בכלל מעיזים לדבר על זה. בשיא הוויכוח הוא שאל אחד מאיתנו אם היה מוכן להשכיר דירה לטרנס, כי אותו בחור הומו כמובן שלא היה מוכן. נחמד לראות איך ציבור מופלה מוכן לדרוס ולרמוס אחרים, תוך שהוא שוכח מאיפה הוא בא. היה גם איזה צלם עם מצלמת וידאו שצילם את הוויכוח הזה, אבל לא ראיתי שזה פורסם איפשהו.

  מעבר לזה, מאמר חשוב. תודה.

  • אלונה בשעה 12:24 am #

   ירדן
   תודה ששיתפת
   אני בשוק כאילו אני נתקלת בזה לראשונה.
   מקרה דומה היה לי בגן מאיר לפני הצעידה בתל אביב השנה, חילקתי פליירים שמדברים על החוקים נגד אפליה שלא כוללים הגנה מאפליה על בסיס מגדר ושונות מגדרית, בחור אחד שקרא את הפלייר שמדבר על חוק האפלייה בתעסוקה הרים את הראש מהפלייר ואמר לי (בערך כך:) "אבל איך אפשר לחייב מעסיק להעסיק טרנס/ית, את מבינה אותי לא?" עניתי לו בנחרצות "לא" ושאלתי אותו אם אני כמו שאני עומדת מולו יש בי איזה פגם לקבלה לעבודה (היפוטטית) בה הוא המעסיק והוא רק מילמל משהו על זה שלא היה מעסיק אותי והתחמק מהר בעודו ממלמל עוד שטויות טרנספוביות.

 3. אחד/ת בשעה 4:15 pm #

  אני די בהלם מהתפיסה שמובאת בהרצאה עצמה. כגבר שמאז ומתמיד מרגיש שהוא אישה בגוף של גבר, היה ברור לי בכל שלבי התפתחותי שאין לי את כוחות הנפש הדרושים כדי לעבור ניתוח לשינוי מין, על כל המשתמע מכך וזאת בלי כל היסטוריה פסיכיאטרית רשמית. אני מעריץ את התעוזה ואומץ הלב של מי שעובר את הניתוח, אך ברור לי שדרושות לכך תעצומות נפש בלתי רגילות, שלצערי לא ניחנתי בהן ולכן לאורך כל שלבי התפתחותי עשיתי את האדפטציות המתאימות כדי להסתגל איך שהוא לחיים, כאשר ביני לבין עצמי אני "מפנק" את עצמי ב"פיצויים" "נשיים" כאלה ואחרים. אינני תומך בביטול ניתוח ע"י הממסד מאחורי הגב. זה אכן מאוד פטרנאליסטי. אבל, בהחלט לא כל אחד יכול לעמוד מבחינה נפשית בניתוח כזה, קל וחומר מי שמצבו הנפשי מעורער כמתואר בכתבה. נראה לי מאוד אחראי מצד המדינה לערוך בירור נפשי, לטובת המטופל, ואך ורק לטובתו, לפני שהיא עושה ניתוח כזה על חשבונה (הלוואי שאפשר היה להנהיג פרוצדורה כזו גם בשוק הפרטי, שבו מנתחים פלסטיים ציניים עושים הכול כדי להרוויח על חשבון פגיעה נפשית בחלק מהמועמדים לניתוח הרבה יותר פשוט, אשר מעמיסים עליו את כל הצרות שלהם).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: