קצרצרים: After all, we are not so bad with balls

19 דצמ

|מאת חגי|

הרבה זעם התעורר השבוע בארגון הלהט"ב העולמי (אפילו לא ידעתי שיש ארגון כזה) סביב הבקשה המשועשעת של נשיא פיפ"א, ספ בלאטר, שהומואים לא יקיימו יחסי מין במהלך המונדיאל בצפוי להערך בקטאר בשנת 2022 (ראו כאן). הבעיה של ספ היא לא החשש שהשחקנים יתישו את עצמם לפני המשחקים. הוא פשוט לא רוצה להסתבך. אחרי הכל, בקטאר מין הומוסקסואלי הוא לא חוקי, ו-…when in Rome.

האמירה המטופשת לא כל כך מזעזעת ולא ממש ראויה להתייחסות. העובדה שהמונדיאל נערך במדינה שזכויות אדם בסיסיות לא עומדות לנגד עיניה בשום צורה – זאת כבר בעיה יותר גדולה. אבל אפילו זו לא הבעיה כולה- הבעיה היא שספורט הפך להיות, בהרבה מאוד מובנים, מקלטם האחרון של ההומופובים (לצד פאשיזם ופנאטיות דתית כמובן). הבעיה היא במבנה תרבותי שמדיר הומואים ולסביות (כן, גם הן נדירות) מהעיסוק בספורט.

בגיליון סוף השבוע האחרון של מעריב ישנו ראיון עם גראת תומאס, מבכירי שחקני הראגבי בבריטניה (גם אותי הספורט הזה מצחיק) שיצא מהארון לאחרונה. בלשון המעטה, לא היה לו הכי קל. הקושי המרכזי היה דווקא לפני שהוא יצא מהארון, התחושה שהוא במועדון בו הוא לא רצוי. אחרי שהוא יצא, לטענת הכתב, הוא הפך להיות הגיי אייקון הבא בבריטניה (עכשיו השאלה היא כמובן האם דיוויד בקהאם יוכל לשקם את מעמדו אם גם הוא יצא מהארון).

כן, אנחנו יודעים לשחק כדורסל, כדורגל, ראגבי ואפילו להדוף כדור ברזל (נו טוב, אני לא ממש מצטיין במשחקים האלה, אבל גם רבים מחברי הסטרייטים לא). השאלה מדוע אין הומואים בספורט היא שאלה פשוטה מאוד. אין הומואים בספורט בגלל שהספורט התחרותי פועל תחת מעטה כבד של הומופוביה – ולא, אין בזה שום דבר גנטי, אין בזה שום דבר טבעי.

בישראל, שמעון אמסלם, שחקן הפועל תל אביב לשעבר, זכה לפיצוי כי כינו אותו "אמסלם ההומו" במהלך משחק. חבל, אם, כמו שאומרים, היו לו ביצים, הוא היה צריך להסתובב לקהל ולהגיד "תודה רבה. אני במקרה לא הומו, אבל אני מעריך את המחמאה".

13 תגובות אל “קצרצרים: After all, we are not so bad with balls”

 1. ש דצמבר 19, 2010 בשעה 2:19 pm #

  תיקון קטן, אמסלם לא פוצה על קריאות הקהל במהלך משחקים, משום שהיה ברור שזהו גידוף סתמי ולא הוצאת שם רע. הוא פוצה על העובדה שעיתונאים (ובדרן?) ציטטו את הקריאות האלו בהקשר שממנו השתמע שהוא באמת הומו.
  במילים אחרות, דווקא בספורט ההומופובי, הסבירות הנמוכה להימצאותו של ספורטאי הומוסקסואל, הופכת את הנושא לזניח. לעומת זאת, בחברה האמיתית – זו עילה לתביעה.

 2. חגי דצמבר 19, 2010 בשעה 2:38 pm #

  תודה על התיקון המדויק

  לא ממש הבנתי את ההמשך של ההערה, ואפשר בהחלט להתווכח אם ראוי להכיר בטענה שמישהו הומו כלשון הרע (ולו בגלל העובדה שלא ברור מה כל כך רע בלהיות הומו).

  • ש דצמבר 19, 2010 בשעה 3:34 pm #

   כוונתי היא שהנחת היסוד היא שבספורט זה לא לשון הרע כי אף אחד לא מאמין בעניין "כל כך לא סביר". אבל אם זה בעיתון זה הופך להיות סביר. לכן, דווקא ההומופביה של העולם הספורטיבי היא זו שהופכת את השאלה ההומואית לזניחה ובאופן אבסורדי – את הכינוי הומו לכינוי לגיטימי ולא מעליב.
   לעניין המשפטי – אפשר להתווכח על כל דבר (למשל, אני הייתי רוצה להתווכח אם לא מערבבים יותר מדי בין שמרנות ובין הומופוביה, אבל נעזוב את זה כרגע). לענייננו, נדמה לי שהאבחנה של בתי המשפט לגבי המצב בחברה היתה נכונה. אבל, כאמור, אפשר להתווכח.

   • שמעון פוגל דצמבר 19, 2010 בשעה 3:38 pm #

    היות שיצאתי מכלל הערה טכנית קטנה – אחתום בשמי.
    שמעון

 3. אריק דצמבר 19, 2010 בשעה 7:03 pm #

  לא רק הומופוביה, גם טרנספוביה קשה. ההשפלות שנאלצה קסטר סמניה לעבורה, רק כי המופע המגדרי שלה לא היה "מספיק נשי" לטעמם של עסקני הספורט המאורגן, הן דוגמא בולטת.

  הסרט התיעודי training rules עוסק בלסבופוביה בכדורסל הנשים בליגת המכללות בארה"ב, שם היה מדובר במדיניות מוצהרת שאסרה על נוכחות ספורטאיות לסביות בחלק מהמכללות.

 4. חגי דצמבר 20, 2010 בשעה 5:28 pm #

  עדכון משמח למחצה – לא ביטלו את המונדיאל בקטאר אבל ספ התנצל על האמירה שלו (ראו כאן).

  שמעון, אני מודה, לא השתכנעתי מהאבחנה שלך לגבי המגרש מול העיתונות, ונדמה לי שהיא מובילה למסקנות מאוד בעייתיות.

  בכל מקרה, אני אעלה מתישהו פוסט יותר רציני על לשון הרע, פרטיות ונטיה מינית ואפשר יהיה לפתח שם את הדיון עוד קצת.

  אריק, אני מסכים איתך. השתמשתי במונח הומופביה כשם כללי לשנאת להט"בים. יכול להיות שמעצם הבחירה יש כבר סוג של העלמה של לסביות, בי וטרנס וטוב שתיקנת והרחבת. תודה

 5. חגי דצמבר 22, 2010 בשעה 9:54 am #

  עולם הכדורגל לא מספיק להפתיע

  והפעם- ולטקו מרקוביץ', מאמן נבחרת קרואטיה, נבחר לכהונה שניה בתפקיד, אחרי שציין ש"כל זמן שהוא בתפקיד לא יזומנו הומואים לנבחרת".

  הליכים נגדו מתנהלים כרגע באופ"א ואפשר שהוא יודח אם ימצא שעבר על כללי ההתאחדות (משום מה, אני ספקן).

  • תמר דצמבר 22, 2010 בשעה 9:16 pm #

   עצם העובדה שפותחים בהליכים נגדו זו התפתחות חיובית מאוד.השאלה היא כיצד ניסחו או איך צריך לנסח את כללי האופ"א, אני חלשה בכדורגל מודה.אולי זה צריך להיות מובן מאליו שאסור למאמן לומר דבר כזה חריף שאין אפילו צורך לציין זאת בכללי ההתאחדות-ולמרות שההבנה שלי בכדורגל שואפת למינוס אינסוף, אני מתארת לעצמי שטענה זו רחוקה מהמציאות.זה נורא עצוב. אני ממש מתעצבת לשמוע שימוש במילה הומו כקללה.

 6. חגי אפריל 4, 2011 בשעה 11:39 am #

  גם ענף ההוקי מכללות בארה"ב מצטרף למאבק בהומופוביה

  http://www.havana.org.il/world/4963?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+havana1705+%28%E2%80%AB%D7%94%D7%91%D7%A0%22%D7%94+-+IDAHO%E2%80%AC%29

 7. חגי יוני 24, 2011 בשעה 3:21 pm #

  לעומת זאת, בניגריה כל שחקניות הכדורגל הלסביות הורחקו מהקבוצה הלאומית:
  http://www.havana.org.il/world/6114?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+havana1705+%28%E2%80%AB%D7%94%D7%91%D7%A0%22%D7%94+-+IDAHO%E2%80%AC%29

 8. חגי יולי 2, 2011 בשעה 10:06 am #

  עוד ידיעה ספורטיבית חיובית-
  שחקן ההוקי קרח שון אייברי התגייס למען חוק הנישואין הגאים בניו יורק, וכעת הוא קורא לליגת ה-NHL לאמץ ערכים של צדק חברתי ושיוויון. "בסופו של דבר, כולנו רוצים שיתייחסו אלינו באופן שווה"

  http://www.havana.org.il/world/6230

Trackbacks/Pingbacks

 1. אין לי מה להוכיח והוכחתי את זה היום על המגרש « - יוני 24, 2011

  […] אחרי גילוי הומופוביה בספורט תקראו כאן (התגובות מתעדכנות לפי החדשות […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: